Jak podzielić kawalerkę na 2 pokoje?
Podział mieszkania na dwa
Kawalerka jest bardzo popularnym rozwiązaniem w świecie nieruchomości. Preferują je przedstawiciele zawodów kreatywnych, osoby które często podróżują służbowo oraz młode pary i rodziny, dla których takie rozwiązanie staje się pierwszym domem. Projektowanie kawalerek jest dla architekta wnętrz dużym wyzwaniem.
Konieczne będzie wykonanie prac remontowych oraz dostosowanie przestrzeni do potrzeb nowych pomieszczeń.
- Należy rozpocząć od oczyszczenia powierzchni. Następnie należy zdemontować zbędne elementy wyposażenia, w tym meble, stolarkę drzwiową i okienne, a także inne elementy, które będą niepotrzebne w nowych pomieszczeniach.
- Następnie należy wykonać otwory w ścianach, aby można było wstawić nowe drzwi. Można zastosować drzwi przesuwne, aby zaoszczędzić przestrzeń.
- Następnie należy wymienić instalację elektryczną i wodną lub dostosować je do nowych pomieszczeń.
- Na tym etapie można wybrać nowe meble i wyposażenie, które będą odpowiednie dla nowo aranżowanych pomieszczeń.
- Na koniec należy wybrać odpowiednią kolorystykę ścian i podłóg, która stworzy harmonijną aranżację obu pomieszczeń.
Niewielkie rozmiary kawalerek wymagają bardzo starannego aranżowania tego typu przestrzeni, tak powstaje projekt kawalerki, a proces ten polega na odpowiednim rozplanowaniu stref. Jak to zrobić mądrze, opowiemy w tym artykule i przeanalizujemy techniki stosowane w projektach.
Podział kawalerki na 2 pokoje
Wyodrębnienie miejsca do spania
Z wyjątkiem takiego przypadku gdzie w kawalerce mieszka tylko jedna osoba lub jest ono wykorzystywane jako dodatkowe mieszkanie, wskazane jest wydzielenie osobnej części sypialnej. Nie jest konieczne wznoszenie ścianek działowych i wydzielanie osobnego pokoju w małym mieszkaniu, ale należy zapewnić przynajmniej minimum prywatności.
Można oddzielić miejsce do spania od części wspólnej za pomocą wolnostojącego regału, parawanu, lekkiej ścianki działowej lub przynajmniej zasłony. Pozwoli to nie tylko na poczucie komfortu psychicznego, ale również na spokojniejszy sen. W razie potrzeby takie rozwiązanie daje możliwość odizolowania się od innych domowników lub gości.
Podział domu na dwa mieszkania
Optymalne wykorzystanie małej przestrzeni w kawalerce
Jeśli posiadasz mieszkanie z wysokim sufitem, zastanów się, czy nie zagospodarować tej przestrzeni budując antresolę. Nawet jeśli łączna powierzchnia jest mała, to można zrobić drugą kondygnację i umieścić tam np. miejsce do spania lub pracy.
Wykorzystaj wszystkie inne możliwości, jakie daje aranżacja kawalerki: wszelkie wnęki, a nawet z pozoru bezużyteczne zakamarki mogą być bardzo pomocne przy projektowaniu takiego wnętrza. Można zaplanować tam miejsce do przechowywania, ustawić pralkę, a nawet zorganizować miejsce do pracy.
Jak podzielić kawalerkę na dwa pokoje?
Właściwe rozplanowanie kawalerki na strefy
Typowym błędem aranżowania przestrzeni kawalerki zaczynając od miejsca do spania. Z jednej strony naprawdę ważne jest przemyślenie tego momentu, tak aby łóżko nie kończyło się w przejściu lub w drzwiach wejściowych, z drugiej strony sypialnia z reguły nie zajmuje centralnego miejsca w danym wnętrzu, co oznacza, że warto skupić się na proporcjach kawalerki. Miejsce do spania najlepiej usytuować w najdalszej i najbardziej zacisznej części aranżowanego mieszkania, a główną część przeznaczać na salon, kuchnię i jadalnię.
Podział mieszkania na pokoje
Ważne aby wizualnie nie przeciążyć przestrzeni w małym mieszkaniu
Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni jest głównym celem projektanta wnętrz. Jeśli mieszkanie jest małe to nie można też dać się ponieść emocjom. Projekt wnętrza kawalerki powinien uwzględnić, że samo wnętrze będzie harmonijne aby przestrzeń nie wydawała się zbyt obciążona i ciasna, najlepiej użyć lekkich form do podziału mieszkania na strefy: zasłony, ekrany, otwarte półki, łuki lub ażurowe ściany, które przepuszczają światło i przepływ powietrza. Jeśli chcesz przedzielić jedną ze stref drzwiami przesuwnymi, to najlepiej sprawdzą się takie wykonane z transparentnego lub matowego szkła.
Podział dużego mieszkania na dwa mniejsze
Zaplanowanie odpowiedniego oświetlenia
Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w małym mieszkaniu: wszelkiego rodzaju ścianki działowe, półki i zasłony zapobiegają rozprzestrzenianiu się światła naturalnego w całym mieszkaniu, dlatego należy pomyśleć na właściwym doświetleniu sztucznym. Odpowiednie oświetlenie również daje możliwość podziału przestrzeni na strefy. Przy pomocy różnych źródeł światła, jego wysokości, natężenia i kierunku można jeszcze bardziej podkreślić funkcje podziałów. Jeśli oprócz głównego źródła światła wprowadzisz inne niezależne dla każdej części mieszkania, to czytając książę na kanapie nie będziesz przeszkadzać domownikowi odpoczywającemu w części sypialnej.
Planowanie mieszkania jednopokojowego jest najtrudniejszym i najbardziej odpowiedzialnym zadaniem dla projektanta wnętrz. W ograniczonej przestrzeni najważniejsze jest zapewnienie komfortu, ładnego wyglądu i funkcjonalności jednocześnie. Pod tym względem ważny jest przemyślany podział na strefy. Połącz kuchnię z salonem, salon z sypialnią, sypialnię z pokojem dziecinnym. Nie ograniczaj swojej wyobraźni! Aby podzielić jednopokojową kawalerkę na 2 pokoje, należy skonstruować ścianę działową. Można to zrobić na wiele różnych sposobów, w zależności od potrzeb i dostępnych materiałów. Można użyć drewnianych konstrukcji, albo skonstruować ścianę z płyt gipsowo-kartonowych. Można również wykorzystać gotowe panele wykonane z płyt wiórowych, a następnie wykończyć je farbami, tapetami lub tynkiem. Zapraszam do oglądania wpisów BLOGA na stronie MGArchitekci oraz do polubienia i śledzenia naszych profili społecznościowych.